Диабет тип 2 обикновено остава незабелязан, докато повишената кръвна захар не доведе до сериозни и потенциално катастрофални промени. За да се предотврати заплахата от сериозни усложнения, е необходимо нейните нива да се намалят.
Някои усложнения, причинени от постоянно високи нива на кръвната захар, могат да бъдат "необратими".
„Диабетът в момента се счита за международна пандемия и липсата на контрол върху нивата на захар (гликемия) може да има сериозни необратими странични ефекти“, предупреждава ендокринологът д-р Антонина Гуреева в интервю за MedikForum.
Кардиолог: Това е най-опасното време от денонощието за хората с диабет и високо кръвно
Експертът обяснява, че самият диабет (и тип 1, и тип 2) засяга цялото тяло, така че има много усложнения, които се дължат на липсата на здравословен гликемичен контрол.
Необратимите последствия от диабет
Сред най-опустошителните последствия от диабет е болестта на Алцхаймер - прогресиращо заболяване, което причинява свиване (атрофия) на мозъка и смърт на мозъчните клетки.
Според ендокринолога диабетиците са два пъти по-склонни да развият болестта на Алцхаймер.
Този чай намалява риска от диабет
"Този риск се увеличава при лош гликемичен контрол и се смята, че е свързан с увреждане на малките кръвоносни съдове, което се случва при високи нива на кръвната захар. В допълнение малките кръвоносни съдове в очите също могат да бъдат засегнати от високите нива на глюкоза и високото кръвно налягане. Това води до ретинопатия и ако не се диагностицира и лекува, може да доведе до слепота", допълва експертът.
„Нашата съдова система захранва цялото ни тяло, така че всяко увреждане на малките и големите съдове ще доведе до проблеми“, добавя лекарят.
Това са най-полезните плодове за хората с диабет
При хората с лош контрол на кръвната захар рискът от сърдечни заболявания, инфаркти и инсулти е пет пъти по-висок. Приблизително 40 процента от хората с диабет развиват нефропатия. В този случай бъбреците не извършват ефективно филтриране, което може да доведе до необходимост от диализа или бъбречна трансплантация.
Важно: Статията е с информативна цел и не замества консултацията с лекар!